Potrebno:
40-50 dkg grančica svježe mente
4 l vode
3 kg šećera
5-8 dkg limunske kiseline
Priprema:
Vodu sa šećerom staviti kuhati. Od trenutka kada zavrije, kuhati pola sata djelomično pokriveno.
Nakon pola sata ugasiti plin, dodati limunsku kiselinu, promješati i pustiti da se hladi.
Kada je sirup mlak ( ne sasvim hladan) u njega se stave grančine mente koje su prethodno oprane (dakle grančicu zajedno sa listom, a ne samo list), promješa se, posuda se pokrije i pusti se da odstoji 24h.
Nakon 24h, sirup se procijedi kroz sito i čistu gazu. Ulije se u čiste i sterilizirane boce, koje se dobro zatvore.
Čuvati na tamnom i hladnom mjestu.
Idealno ljeti uz koju kocku leda i krišku limuna. Može ga se mješati sa sokom od limuna ili bazge.
Menta, metvica, nana…puno naziva za istu biljku a koliko u stvari znamo o njoj? Evo nekoliko informacija:
Menta ili metvica je već tisućljećima poznata u narodnoj medicini po svojim iznimnim ljekovitim svojstvima. Upotreba je mente raznolika i višestruka. Najpoznatija je upotreba: čaj od sušenog lišća, zatim esencijalno ulje za proizvodnju šampona, sapuna, paste za zube i vrlo često bombona i žvakaćih guma, u kolačima, kremama, sladoledima ili pak kao u ovom receptu, u soku 😉 Iako ima preko 250 vrsta metvica, najpoznatije su klasasta metvica (spearmint) i paprena metvica (pepermint).
Najpoznatije je ljekovito svojstvo metvice ublažavanje probavnih smetnji. Studije su pokazale da ulje u metvici ublažava simptome sindroma iritiranih crijeva, grčeva u debelom crijevu, mučnine, napuhanosti, grčeva koji se javljaju kod menstruacije. Ljekovita svojstva metvica duguje aktivnoj komponenti mentolu koji ima svojstvo smirenja mišića. Nekoliko kapljica ulja u čaši vode nakon obroka može pomoći u sprečavanju probavnih tegoba, tonik od metvice može potaknuti apetit ili spriječiti mučninu koja se javlja prilikom putovanja.
Metvica ljekovito djeluje i na zdravlje dišnog sustava jer mentol djeluje protiv simptoma prehlade i suhog kašlja. Metvica može povoljno djelovati na ozdravljenje od astme, neutralizirati slobodne radikale, blokirati proizvodnju tvari koje potiču upale, a potiče stvaranje tvari koje olakšavaju disanje i može ublažiti simptome alergija.
Trljanjem ulja metvice u sljepoočnice može se smiriti glavobolja, a primijenjeno na koži ublažava reakcije kože na bršljan. Ulje metvice ima antiseptična svojstva pa se stoga preporuča i za održavanje zdravlja zubi, nadalje uklanja loš zadah, pomaže kod zdravlja desni i kod zubobolje.
Metvica kao i većina esencijalnih ulja ublažava posljedice stresa, depresije i mentalne iscrpljenosti, pomaže i kod nervoze i uznemirenosti.
Zahvaljujući osvježavajućem svojstvu da hladi metvica može smiriti groznicu, a primijenjena izvana smanjiti i bol.
Ipak, savjetuje se oprez i umjerenost kod uzimanja metvice jer neka istraživanja pokazuju da može izazvati alergije, oticanja, osip i slično. Poseban je oprez potreban ako je namjeravate sami brati negdje u prirodi, jer neke vrste metvice (paprena metvica) mogu kod nepravilne uporabe biti vrlo štetne. Također, oprez je potreban i prilikom korištenja kupovne, nikad ne pretjerujte s količinom i ne prekoračujte navedene doze.
Autor:Amela Amela
Izvor:njami-njami.blogspot.com
Nema komentara:
Objavi komentar