Ako ste se ikad zapitali kako napraviti taj famozni sok od bazge , onda je ovo definitivno tekst za vas. Ja se sa pojmom soka od bazge (ili od ‘baze’ kako ga je zvala moja baka) susrećem još od djetinjstva kada se za utaživanje žeđi mogla dobiti samo voda, domaći sok od višanja ili domaći sok od bazge. Nikome od nas klinaca tada nije padalo na pamet zatražiti neki drugi napitak, nikakve Cole, Cedevite ili bilo kakvi drugi instant napitci kakve susrećemo danas nisu dolazili u obzir. I to je bilo nešto najnormalnije. Sjećam se i toga da su mi nakon nekog vremena takvi sokovi na razrijeđivanje pomalo išli na živce, pa ih jedno vrijeme nisam uopće konzumirala. Jer toga je soka bilo puuuuno. Višanja je na dvorištu uvijek bilo, a u ovo proljetno doba i bazga je rasla posvuda pa se sok radio u većim količinama.
Danas kada sam i sama majka, svojoj ću djeci uvijek radije ponuditi ovakav nekakav sok iz kućne radinosti nego kupovni sok (sirup) na razrijeđivanje. Iako su moja djeca (skrušeno priznajem šmrcc 🙁 ) veliki ljubitelji cedevite i sl. instant napitaka, uspijem ih nagovoriti da probaju i nešto drugo. Sa sokom o bazge su oduševljeni i stvarno ga rado piju. Moji u Vukovaru ga rade i dalje svake godine, a mi se onda ‘švercamo’ pa donesemo pokoju litru od njih 😉
Ove godine sam konačno i sama prvi put radila sok od bazge, samo sa pola mjere jer je to za naše potrebe sasvim dovoljno. Evo recepta:
Sok od bazge
Potrebno (za cca. 9 l soka):
50 cvjetova bazge
6 l vode
4 kg šećera
4 limuna
10 dag limunske kiseline
2 konzervansa
Priprema:
Cvjetovi bazge
Svježe ubrane cvjetove bazge lagano protresti, potopiti u veću količinu hladne vode i na taj način ih dobro oprati od prašine i zaostalih bubica i insekata na cvijetu.
U većoj posudi zaliti oprane cvjetove sa 6l vode, dodati konzervans i limuntus (limunsku kiselinu), promiješati i poklopiti. Ostaviti da odstoji 24h. Povremeno promiješati.
Preko druge veće posude prostrijeti čistu tanku gazu pa procijediti sok. Cvjetove također dobro ocijediti rukama. U ocijeđenu tekućinu dodati šećer i limun, prethodno dobro opran i narezan sa korom na kolute. Opet poklopiti i ostaviti još 24h uz povremeno miješanje.
Kroz čistu gazu ponovo procijediti sok, ovaj put rukama dobro ocijediti limun.
Nalijevati sok u čiste staklanke koje treba zatvoriti celofanom i gumicom ili dobro zavrnuti pripadajućim čepom.
KORISNO JE ZNATI:
Ovako primpremljen sok može stajati u smočnici i do godinu dana. S vremenom će se na dnu stvoriti talog (od cvjetne peludi) koji prilikom spravljanja soka tj. naginjanja boce može zamutiti preostali sok u boci. Iako to ne utječe na kvalitetu soka niti na njegovu trajnost, meni osobno je ljepše vidjeti sok u boci bez taloga pa ga ja prije razlijevanja soka u čaše još jednom lagano prelijem (procijedim) u drugu bocu kako bi taj talog ostao na dnu.
Bazgu za sok bilo bi najbolje brati podalje od prometnica, odmah kada procvjeta jer je tada miris najintenzivniji i sok bude nekako najbistriji.
Ako želite sok napraviti bez konzervansa i limuntusa – i to je moguće! Jednostavno te sastojke izbacite. Ali morate imati na umu da će trajnost takvog soka biti mnogo kraća, pa u tom slučaju eventualno napravite manju količinu soka, i naravno, čuvajte sok u hladnjaku! Sok bez limuntusa, dakle samo sa limunom, jednostavno nema dovoljnu kiselost, ali to je naravno samo moje mišljenje, a ukusi se razlikuju 😉 Također obratite pažnju na to, da ako stavite više limuna okus soka može opor i gorkast od limunove korice.
U svakom slučaju, priprema soka od bazge doista nije komplicirana, a sok je stvarno ukusan! Svakako probajte.
Živjeli!
Autor:Amela Amela
Izvor:njami-njami.blogspot.com
Nema komentara:
Objavi komentar